Kodu / FERENC MÁTÉ

Ferenc Máté on Ungari kirjanik, kes oma kunstnikust naisega Candance’ga otsustasid siduda oma elu Itaaliaga ja rajada väikese veinimõis Toscanasse. Nende teekond oma veinini on andnud loomulikult ka inspiratsiooni mitmeks raamatuks. Eesti keeles on ilmunud aastal 2009 “Viinamägi Toscanas”. Nüüd on Máté veinid ka Eestis!

Olles perfektsionist, restaureeris Máté kõigepealt võimalikult autentselt 13. sajandist pärit elumaja, seejärel palus oma kuulsad naabrid Angelo Gaja’ ja Gianfranco Solderi appi viinamarja kasvatust ja veinitootmist rajama. Pinnasele ja asukohale sobivad viinamarja sordid valis aga välja France’s Pierre Guillaume Prantsusmaalt.

Máté hoiab saagikuse väga madalal, et maitsed konsentreeruksid. Aastas toodetakse keskmiselt 33 000 pudelit. Viinamarjad valitakse ja korjatakse käsitsi küpsuse tipphetkel. Seejärel muljutakse marju käsitsi, et värvid tuleksid esile ja eralduksid tanniinid. Montalcino ümbruse kliima ja pinnas loovad suurepärased eeldused, et sünniksid imelised punased veinid.

Máté esimesed, keerulise 2002. aastakäigu veinid Syrah ja Merlot debüteerisid 2006. aastal ning edu oli kohene. Ka järgmiste aastakäikude veinid on pälvinud veinikriitikute kõrged hinnangud.