Viinamarjade korjamine ehk meie esimene vendemmia

Minu ja Reigo suur kirg on Itaalia. Armastame sealset sööki, jooki ja loomulikult inimesi, kes seda kõike ­loovad. Oleme aastaid unistanud osalemisest vendemmia‘l ehk siis viinamarjade korjamisel. Siiani polnud me veel suutnud oma reisiplaane ajastada sellele kõige õigemale korjamispäevale. Näiteks 2010. aastal kihutasime isegi Itaalia mõistes väga kiiresti Venetost tagasi Piemontesse, kuid kohapeal selgus, et eelmisel päeval olnud ilm “Dolcetto” korjamiseks ideaalne ja “Nebbiologa” otsustas pealik Romano veel paar päeva oodata… ühesõnaga siis kui meie lennuk ammu Tallinnas.

Sel sügisel meil lõpuks vedas. Kui me Malibráni cantina‘sse Suseganas Conegliano di Valdobbiadene D.O.C.G. piirkonda jõudsime, oli vendemmia alles alanud. Käärid kätte ja kohe noppima. Ole ainult usin ja ära näppu lõika!

Malibrán on traditsioonidega perefirma, võõrtööjõudu, v.a Eesti edasimüüjad ei kasutata, ammugi mitte korjamismasinaid. Kõik korjatakse oma sõprade-sugulaste lahkel abil. Keegi töö eest loomulikult raha ei taha, tasutakse veinis ja antakse hästi süüa. Meile sobisid mõlemad variandid suupäraselt.

Töökorraldus oli väga hästi paigas, päev algas kell 8.00. Kui kõik ausalt ära rääkida, siis meie olime ikka natuke turistid ja natuke puhkusel ehk siis kunagi kell 8.00 tööle me ei jõudnud. Nautisime kõigepealt oma agriturismo hommikusööki, värskeid saiakesi, suus sulavaid tomateid ja otse puult nopituid virsikuid.

Viinamarju täis kastid ootavad oma järge pressimismasina juuresKell 10 hiljemalt olime ikka kohal ja andsime kääridele valu. Kell 12–13 oli lõuna ja tööpäev lõppes täpselt kell 17.00. Olgem ausad, mina vaatasin nii mõnigi kord, et võiks ju rivi lõpuni minna, aga kui kell kukkus, kallasid kõik oma ämbrid traktorikasti tühjaks, käärid koguti kokku ja finito. Kui aga oli tööaeg, siis kõik need meist oluliselt vanemad memmed-taadid, olid ikka väga-väga kiirete liigutustega. Ei mingit uimerdamist ega suitsupause vms. Joogivee jagamise pausid olid ainsad, mis tehti. Olen kuulnud ka Toscana mõisaomanikest, kes keelavad töölistel töö ajal vett juua, kuna siis hakatakse ka WC-s käima ja kallist tööaega läheb raisku.

Malibráni vendemmia puhul sai veel kord kinnitust minu jaoks ammu teada fakt, et tähtis pole kvantiteet, vaid ikka ja ainult kvaliteet. Marju korjatakse valikuliselt, kui ikka mõne rivi marjad pole piisavalt mahlased, jäetakse see rivi vahele. Las küpsevad! Lehed ja muu prügi sorteeritakse välja, see ju kõik mõjub halvasti saadava mahla kvaliteedile.

Viinamarjadest pean kohe eraldi rääkima. Kes veel ei tea, siis veiniks tehtav viinamari on totaalselt erinev n.ö söögimarjadest. Malibráni Proseccod valmivad 100 % “Glera” viinamarjast. Kobarad on suured, kohati tuli kahe käega tõsta, et kobar laiali ei laguneks. Marjad ise on väiksed, koonduvad tihkelt varre ümber ja loomulikult purskuvad mahlast. Sellest lummav-magusast nektarist kleepume tööpäeva lõpuks vägagi, sest kobarad on nii tihkelt ümber tugede väändunud, neid ikka annab sealt harutada. Ettevaatusest hoolimata mõni mari puruneb ikka.

Marjade korjamine on tähtis töö, aga eriti tähtis tegevus muidugi toimub cantina‘s, kus pealik Mauriziol on käed-jalad tööd täis. Pressitud nektar hakkab liikuma erinevate käärimis- ja settimistankide vahel – see kõik on väga peen ja täpne töö. Kuidas teisiti oleks võimalik olla D.O.C.G. klassi tootja?

Malibráni tunnuslause “Rispettiamo la natura ed i suoi frutti” ehk “Austame loodust ja tema vilju” iseloomustab kõige paremini selle perekonna pühendumist. Frizzal oli suur rõõm olla kaasatud sellesse hinge ja armastusega tehtavasse töösse ning anda oma väike panus, et 2012. aastal jõuaksid meieni värsked Proseccod.

Cantina pealik Maurizio koos oma isaga